DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Hejkal

 Hejkal      Toto ovšem není strašidlo, ale smrt

image

 

Hejkal - oblek neviditelnosti

image

Základní prvek vybavení, bez kterého se žádný odstřelovač působící v otevřeném terénu neobejde, prvek, který zachraňuje život a po oné ,,ONE SHOT“ je hlavním důvodem smrti cíle. Původ těchto ,,obleků neviditelnosti“ sahá na skotskou vysočinu 18. století. Skotští lesníci si šili prapodivné maskovací obleky, ve kterých poté číhali na pytláky. Úspěšnost odchytu ,,škodné“ požitím hejkalů velice stoupla a tyto obleky se začali rozšiřovat i mimo lesníky. Dnes je hejkal doménou hlavně odstřelovačů a příslušníků jednotek zvláštního určení, kterým dovoluje dostat se velice blízko nepříteli a setrvat na tomto místě po dobu nutnou ke splnění úkolu.

Hlavním předmětem tohoto článku není historie hejkalů, ale návod na jeho tvorbu. Já zde budu popisovat pouze jeden ty hejkala, ale zato jeho výrobu popíši do detailů, včetně nejlepších materiálů a komponentů na jeho tvorbu a jejich výhody a nevýhody v samotné akci.

Základní prvek tohoto hejkala je kombinéza vhodné barvy. Já jsem použil černou kombinézu, ale je samozřejmě možné použít i jinou barvu, jako zelenou, hnědou, nebo khaki. Kombinéza by měla být o jedno až dvě čísla větší, aby jste pod ní mohli vzít další vrstvu oblečení. Materiál by měl být nejlépe polyester, nebo jeho směsi. Důvod pro to, aby kombinéza nebyla z bavlny, nebo z jiného čistě přírodního materiálu je jednoduchý. Přírodní materiál má oproti umělému daleko vyšší nasákavost vodou a jestliže budete ležet ve vlhkém prostředí (jako že v 75% případů budete), bude bavlněná kombinéza daleko dříve nasáklá vodou a vy budete mokří, promrzlí a tím pádem se výrazně sníží vaše schopnosti. Já osobně jsem vybral ,,montérskou“ kombinézu, kterou používají například automechanici. Tato kombinéza mě zaujala z několika důvodů. Zaprvé to byly průvleky, díky kterým se bez problémů dostanu do kapes kalhot, které mám pod kombinézou a jsou natolik velké, že skrz ně snadno vytáhnu i pistoli, kterou nosím v pouzdře na stehně, abych zabránil její ztrátě při plížení. Dalším zajímavým prvkem je límec. Ten je tvořen vysokým pruhem látky, který se zapíná na suchý zip okolo celého krku. Krk je tak chráněn před chladem a má výrazně maskovací efekt. Třetí velice užitečnou věcí jsou krycí chlopně na všech kapsách zapínatelné na suchý zip. Ale i dobrá kombinéza vyžaduje určitá vylepšení. Hlavním je zdvojení až ztrojení břišní části, včetně nohou a rukou. To vás ochrání jak před vlhkem, tak před chladem a otlačeninami, ale zapomeňte na to, že zesílením břišní plochy se otlačeninám vyhnete, jen je oddálíte. V případě že máte kombinézu bavlněnou je nutné zesílit celou plochu na které ležíte, a to právě nenasákavým materiálem. V žádném případě to ale nesmí být žádná fólie, nebo pogumované plátno, jelikož by při plížení vydávalo nepříjemný a prozrazující zvuk. V případě, že máte kombinézu z umělotiny a nechce se vám náročně zesilovat celý povrch, je zesílení alespoň na kolenou a loktech nutné. Uvědomte si ale, na co si hejkala vyrábíte. Jestli jste jen sváteční odstřelovači, kteří si na sebe hejkala oblečou jednou za čas a vaše účast na akci se může díky špatnému počasí zrušit, je pracná úprava zbytečná. Jste-li ale praví profesionálové, které nějaký deštíček jen tak nezastaví a chcete se sniperství věnovat na 100%, je tato úprava velice užitečná a vyplatí se. Další šikovnou úpravou je našití ok u zápěstí a konců nohavic. Ty poté zachytíte za palce rukou a podrážky bot a zabráníte tím vyhrnování při plížení.

Když máte sehnanou vhodnou kombinézu, která splňuje vaše požadavky je třeba ji připravit na pokrytí maskovacím materiálem. V některých návodech se dočtete, že máte pruhy látky našívat přímo na kombinézu, ale využití sítě, které je v tomto návodu je mnohem lepší pro maskovací efekt, jelikož lom světla z našitých pruhů je mnohem nižší a maskování je splihlé. Doporučuji síť z nylonových nití khaki barvy, u které nehrozí její přehnití ve vlhkém prostředí. Oka sítě by měla být velká zhruba 2.5 – 3 cm2. Čím bude provázek tvořící oka slabší tím lépe, ale pozor, aby se nepřetrhl při zachycení o větve, ke kterému při plížení velice často dochází. Kombinézu si rozložte na zem a pečlivě ji roztáhněte. Bylo by daleko vhodnější do kombinézy někoho, nebo něco obléci, ale jak z dalšího textu poznáte je našívání velice zdlouhavé a nikdo vám tak dlouze pózovat nebude. Také málokdo má doma krejčovskou pannu kterou by do kombinézy navlékl a získal tak dobrý tvar. Jedinou možností je vycpat kombinézu hadry a poté našívat. Jestliže našíváte na volně ležící kombinézu, nezapomeňte nechávat pravidelné faldíky sítě, aby se po oblečení roztáhla podél zad. Napřed síť našijte na záda. Pečlivě si ji rozměřte a poté začněte našívat. Pamatujte, že zde platí dvojnásob dvakrát měř a jednou řež. Síť našívejte stylem uzlík – mezera – uzlík, tak jak vidíte na obrázku.

Toto našívání je sice zdlouhavé, ale dostatečně pevné a zamezí nadměrnému posouvání pruhů látky po nitích. Zádovou část pošijte celou, včetně nohou až po kolena. Níže ji nenašívejte, protože pruhy byste za sebou courali a šlapali si po nich. Poté našijte síť na hruď a břicho. Je pravda, že pošití přední části omezuje pohyb, protože se při plížení zachytává, ale na druhou stranu, ne vždy budete mít tu možnost střílet z ideální pozice vleže, například kvůli překážce, která zastiňuje výhled. Poté se budete muset zvednou a střílet z jiné stabilní pozice, například v sedě. Tehdy ale můžete překážku převyšovat a silueta vás zradí. Když však síť našijete pečlivě v každém uzlíku a nebudete používat nijak extra dlouhé pruhy látky je omezení pohybu minimální. Navíc pohyb je u odstřelovače věc specifická. Stačí si vzpomenou na akci odstřelovače USMC Stg. Carlose N. Hathcocka II. který se při jednom pronásledování nepřátelského generála přesouval o 1000 metrů otevřenou planinou. Onen jeden kilometr mu zabral plné tři dny a tři noci, během kterých se pohyboval rychlostí cca. 4 cm za minutu. I když se tak pomalu budete pohybovat na takto velkou vzdálenost jen zřídka, ne-li nikdy, bude váš pohyb při plížení velice pomalý a případné zachycení pro vás nebude nijak velký problém. Nohy nechte zcela volné. Síť našijte maximálně k pasu, pruhy budou viset volně dolů a při střelbě k kleku budou maskovat celou postavu. Nakonec pošijte rukávy. Pošijte celou jejich plochu až po zápěstí a nezapomeňte na pevné uchycení na ramennou. Nezapomeňte však na jednu důležitou věc a tou je záložní zbraň. Používáte-li kompaktní samopal (H&K MP5 K4, H&K MP5 K – PDW, a podobně) nezapomeňte si našít na kombinézu pouzdro (doporučuji na oblast bederní páteře) a pošít jej také sítí. Zbraň musí být vždy v pohotovosti a snadno vyjmutelná (nesmí však hrozit její ztráta) v případě potřeby. Pošijte jej samostatným kusem sítě a rozstřihněte na potřebných místech. Jestliže nosíte jako záložní zbraň pistoli, noste ji pod kombinézou, ale vždy mějte po ruce alespoň nůž, na který snadno dosáhnete. Jestliže budete síť našívat opravdu pečlivě, zabere vám to spoustu času.

 

image

 

 

 

Po našití sítě provedeme ještě jednu drobnou úpravu, která je ale velice užitečná. Našijte si gumové pásky na ramena a na paže nad lokty. Za ty budete zasouvat přírodní maskování.

Teď už přistoupíme k té části, která dělá z hejkala onen oblek neviditelnosti. Připravte si velké množství látky různé barvy (černá, hnědá, přírodně zelená, khaki), starých maskáčů (třeba komerčních) a jutových pytlů. Teď je dobré vzít si tento polotovar do prostředí, ve kterém budete působit (nebo alespoň na podobné místo – jehličnatý, smíšený, nebo listnatý les, paseky, …) a začít zpracovávat látku. Rozřežte (ne rozstříhejte) a roztrhejte ji na pruhy podle potřeby. Ve smíšeném lese to budou pruhy cca. 3 cm široké a 50 cm dlouhé. Ty začněte navazovat na oka sítě, 2 – 3 pruhy na oko. Snažte se dodržet barevné uspořádání podle prostření. Ve smíšených lesích je to převaha zelené a khaki, doplněná o nahodilé pruhy černé a nesouměrné pruhy jutové pytloviny. Až budete mít pruhy navázané, začněte roztřepovat okraje alespoň u poloviny těchto pruhů. Budete překvapeni, jak se maskovací efekt zlepší. Někdy se pruhy po roztrhání zkroutí a výsledný efekt je ještě lepší než roztřepení.

Teď si vyrobíme pokrývku hlavy, která je pro maskování nejdůležitější. Hlava má velice specifický tvar a může vás prozradit, takže pokrývka musí její tvar rozbít. Doporučuji US klobouk Boonie Hat, nebo US čepici Fatigue Cap (vietnamová čepice), která má velice široký a dlouhý štítek. Já jsem použil právě čepici Fatigue, takže návod bude zaměřen na ni. Našijte na ni síť tak, že na týlu a na bočních stranách krku bude přesahovat skoro až na ramena. Na čelní straně a po stranách okolo očí síť zkraťte, aby jste neměli omezený výhled. Nezapomeňte při tom na to, že pruhy sahají níže než kam sahá síť. Pruhy látky však musí částečně do očí padat, aby měli maskovací efekt a patřičně rozbíjeli obrysy hlavy. Při pochodu by vám ale překáželi ve výhledu a ničily tolik vzácné a důležité periferní vidění. Tento problém je řešitelný připevněním suchého zipu na spodní část sítě a na čepici.

Výroba samotného hejkala trvá při pečlivé a precizní práci cca. týden, ale záleží jen na vás kolik času mu během dne věnujete.

Poslední, ale neméně důležitou částí je maskování detailů, jako je obličej, krk a ruce. Ruce je možné zamaskovat maskovacím krémem, ale to nedoporučuji. Barvy při pocení rukou stékají a neumožňují patřičně uchopit pažbu zbraně, navíc musíte často přemaskovávat. Lepší variantou jsou rukavice. Bezprsté rukavice jsou ideální, ruku chrání a maskují a prsty jsou stále dosti citlivé pro střelbu. V případě potřeby lze prsty zamaskovat krémem. Rukavice se také velice uplatní jako ochrana dlaní při plížení, já je například v lese přes léto vůbec nesundávám. Na léto jsou nejlepší kožené bezprsté rukavice, nebo USAF Nomex Gloves – populární ,,pilotky“, na zimu vlněné pletené, při extrémních mrazech střelecké palčáky s odděleným ukazováčkem.

Obličej a krk je možné zamaskovat několika způsoby. Na prvním místě to jsou kamuflážní barvy a krémy. Natřete si celý obličej a krk zeleným krémem a poté rozbijte rysy tváře hnědou a černou barvou. Další variantou je maskovací síťka – moskytiéra, která je tvořena velice jemnou síťkou khaki barvy. Ta rozbíjí rysy tváře naprosto dokonale, zamaskování je rychlé a navíc chrání proti všudypřítomnému krvežíznivému hmyzu. Je možné ji i našít přímo do pokrývky hlavy. Třetí variantou je maska (úpletová kukla), ta je lehká a kryje většinu obličeje. Pro dokonalé zamaskování je nutné ještě potření světlých částí okolo očí krémem. Nevýhoda je, že pří dlouhodobém nošení a působení adrenalinu se obličej výrazně potí.

Nezapomínejte ani na zamaskování zbraně a jejího příslušenství. To řeší kus látky vhodné barvy, nebo sniperšála – dlouhý pruh velice jemné síťoviny, kterou omotáte kolem zbraně, dvounožky, a nakonec i kolem obličeje. Výsledný efekt je úžasný.

Když máte hejkala hotového a chcete jej využít na první akci, obvykle se objeví ještě jeden nemalý problém a to sice: Kam s potřebnou výstrojí? Sami zjistíte, že dávat něco do kapes kombinézy je hloupost, protože se k tomu budete velmi obtížně dostávat a navíc budete trnout strachy ze ztráty. Já tento problém řeším US survivalovou vestou (vesta se spoustou kapes), kterou nosím pod kombinézou. Ve vestě je vše bezpečně uloženo a chráněno a stačí jen porozepnout zip kombinézy a na vše snadno dosáhnu.

Nezapomeňte, že jeden hejkal je jen do jednoho daného prostředí a  chcete-li se snipingu věnovat opravdu naplno, budete potřebovat na každé roční období jiné makování a také různé maskování do různého prostředí.

Omlouvám se všem, pro které byl tento dosti zdlouhavý a podrobný návod nezajímavý a nudný, ale nikde na internetu jsem nenašel dosti podrobný návod na tvorbu hejkala, s výčtem materiálů a doplňků. Zkušený odstřelovač zde nalezl pro něj známe a samozřejmé věci, ale nováček může z tohoto návodu získat solidní poznatky pro svého prvního hejkala – oblek neviditelnost.


image

Více zde: http://odstrelovaci-armada.webnode.cz/clanky/hejkal-ghillie-suit-/hejkal-oblek-neviditelnosti-/
Vytvořte si vlastní stránky zdarma: http://www.webnode.cz